EDB Gruppen vil undgå uro hos ansatte

Direktør i EDB Gruppen dæmper usikkerhed hos medarbejdere i forbindelse med opkøb.

I en email tirsdag formiddag opmuntrer EDB Gruppens administrerende direktør Leif Vestergaard medarbejderne i forbindelse med IBMs kommende salg af aktierne i EDB Gruppen.

Han skriver, at man desværre må leve med en »fornemmelse af usikkerhed hos os alle- alene på grund af uvisheden« om det fremtidige ejerskab.

Men en ny ejer kan også give noget godt, lyder det.

»Et nyt ejerskab kan også skabe nye muligheder. Når nogen måtte være interesseret i at købe EDB Gruppen, er det på grund af vores gode medarbejdere, gode kunder, gode produkter og den høje kvalitet af vores service,« lyder det i Leif Vestergaards email, som crn.dk er kommet i besiddelse af.

I emailen opfordrer han de ansatte til fortsætte arbejdet, så man kan sikre fremtiden for EDB Gruppen uanset hvem ejerne måtte være.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job