EDB Gruppen vil undgå uro hos ansatte

Direktør i EDB Gruppen dæmper usikkerhed hos medarbejdere i forbindelse med opkøb.

I en email tirsdag formiddag opmuntrer EDB Gruppens administrerende direktør Leif Vestergaard medarbejderne i forbindelse med IBMs kommende salg af aktierne i EDB Gruppen.

Han skriver, at man desværre må leve med en »fornemmelse af usikkerhed hos os alle- alene på grund af uvisheden« om det fremtidige ejerskab.

Men en ny ejer kan også give noget godt, lyder det.

»Et nyt ejerskab kan også skabe nye muligheder. Når nogen måtte være interesseret i at købe EDB Gruppen, er det på grund af vores gode medarbejdere, gode kunder, gode produkter og den høje kvalitet af vores service,« lyder det i Leif Vestergaards email, som crn.dk er kommet i besiddelse af.

I emailen opfordrer han de ansatte til fortsætte arbejdet, så man kan sikre fremtiden for EDB Gruppen uanset hvem ejerne måtte være.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere