»Itanic« holder sig stadigt flydende

Trods dårlig presse og negativ PR er Itanium-platformen slet ikke så ilde stedt.

Intel har gennem det meste af året i højere grad en tidligere været offer for beskydning fra mange sider. Kritikken er ofte gået på, at selskabet teknologisk halter bagefter AMD og at Intels flagskib, Itanium, i virkeligheden er en dødssejler, der snarere burde være døbt »Itanic«.
Ifølge helt nye tal fra IDC er der dog endnu skumsprøjt under boven på den store, 64-bits CPU.

I de tre første måneder af 2004 solgte HP og danske forhandlere 82 Itanium-servere til en samlet værdi af 3,19 millioner Euro- cirka 24 millioner kroner, mens salget i de første ni måneder af 2005 blev næsten fordoblet 157 styk og en samlet værdi på 5,9 millioner Euro (cirka 43 millioner kroner).

Hos forhandlerhuset Kerfi, der dækker både high-end og low-end servermarkedet, er man godt tilfredse med at have Itanium-maskiner på programmet.

»Vores Unix-forretning vokser ikke, men den bliver heller ikke mindre. I dag sælger vi 75 procent Itanium og 25 procent PA RISC-systemer, så på den måde synes jeg egentlig at der er relativ stor vækst i Itanium, for den har overtaget meget af den hidtidige Unix-forretning. Det interessante er, vi i dag sælger flere og flere Itanium-systemer til Windows og Linux,« siger salgschef Torben Agergaard.

Hos HP, den største udbyder af Itanium-baserede servere, understregs det, at Itanium henvender sig til Unix-markedet, og at det er uretfærdigt at sammenligne den med AMDs Optron, der jo henvender sig til low-end-markedet.

»HPs konkurrenter har selvfølgelig al mulig interesse i at få det her gjort til et spørgsmål om religion, men i vores verden er det simpelthen et spørgsmål om kroner og ører. Itanium-maskiner er typisk så kraftige, at kunderne kan nøjes med halvdelen af det antal CPU'er i en given løsning, som de ellers skulle have brugt, og med de besparelser der er på software - typisk Oracle eller SQL - er der er en beskeden merpris for at vælge en Itanium, og man får den ti-fold igen i licens-besparelserne,« siger Torben Agergaard.

Stadigvæk er det samlede salg af Itanium-maskiner yderst beskedent sammenlignet med salgstallene for det det øvrige Unix-marked og ikke mindst den nedre del af markedet. Her rediserer AMD's giant-killer, Opteron, men selvom AMD har scoret god presse i metermål og Intel vel nærmest har fået det modsatte, er det stadig Intel der sidder på markedet.
I alt blev der på det danske marked i de første ni måneder af 2005 solgt 64-bits x-86-servere for en samlet sum af 59,87 millioner Euro (446 millioner kroner). Af dette tegnede Opteron sig for ti procent og Intel for 90 procent, oplyser IDC.


StkOmsætning Mio. €
CPU2004200520042005
CISC 1096,638
EPIC821573,195,9
RISC1481149635,4539,09
x86-32285281213997,8831,02
x86-64883180674,5859,87


(Denne artikel stammer fra det trykte CRN nummer 23 2005)

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S