Kort nyt: Japans Ceatec er åbnet, TomTom køber Teleatlas

Den førende japanske messe for forbrugerelektronik Ceatec åbnede i går. TomTom har overtaget kortfirmaet Tele Atlas.

Ceatec: Japans ledende messe for forbrugerelektronik, Ceatec er netop åbnet. Det ventes, at japanerne vil vise det ypperste indenfor High Definition-tv. Et område, hvor Japan er væsentlig foran europæerne. Det skriver Magasinet Digital.


TomTom: GPS-producenten TomTom køber leverandøren af digitale kort, Tele Atlas, der forsyner navigationsanlæg med informationer. Først skal overtagelsen dog godkendes af en generalforsamling. Det skriver Magasinet Digital.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere