S-SF-R: Oplysning skal stoppe pirateri

Pirater skal modtage "oplysende" breve med posten, foreslår S, R og SF i et nyt fælles medieudspil.

En dreven internetpirat kan for fremtiden se frem til at få et advarende brev ind ad brevsprækken, hvor piraten bliver advaret om, at det ikke er ok ulovligt at hente film og musik. Det er fremtidsscenariet, hvis det står til Socialdemokraterne, SF og De Radikale.

”På denne måde gennemføres en meget målrettet oplysningsindsats overfor de internet-brugere, som udfører piratkopiering i stort omfang,” står der i oplægget.

De tre store oppositionspartier lancerer ideen i dag i et medieoplæg, hvor de lægger vægt på, at der er ”behov for initiativer, der styrker håndhævelsen af ophavsretten”, og at kunstnerne skal have ”en bedre kompensation” for lovlig kopiering af deres materiale.

Partierne vil oprette et ”uafhængigt organ, der kan identificere ip-addresser, som foretager store ulovlige upload”. Dette organ skal så sende oplysende breve ud til ip-adresserne om, at der sker ulovlig download på adressen. Partierne nævner intet om, hvad der skal ske med de internetpirater, der ignorerer brevene. Det engelske parlament har netop vedtaget en lov, Mandybill, der lægger op til, at internetbrugere kan få blokeret forbindelsen eller mindsket båndbredden, hvis de ikke stopper med at hente piratmateriale. Disse tanker er ikke en del af oppositionens oplæg.

Oplægget fortæller desuden ikke, hvordan det uafhængige organ skal få fat på ip-adresserne. I den nuværende danske lovgivning kan internetudbyderne kun udlevere ip-adresser, hvis de bliver tvunget af retten.

Det er desuden et problem, at kunstnerne får færre og færre penge på kopiering af dvd’er og cd’er, mener S, R og SF. Kunstnerne får i dag penge via blankbåndsafgiften, som forbrugere betaler, hver gang de køber disse lagringsmedier. På den måde bliver kunstnerne kompenseret for kopiering af deres materiale. Dette system er ”forældet”, eftersom forbrugerne i dag ofte kopierer direkte til en harddisk, påpeger de tre partier bag det nye oplæg.

Derfor skal ordningen, hvor kunstnere får kompensation for kopiering, gøres ”teknologineutral”. Spørgsmålet er naturligvis, hvad ”teknologineutral” betyder. De tre partier kommer dog ikke med bud på, om der skal skat på internettet, salg af MP3-afspiller, eller hvad ”teknologineutral” ellers kan betyde.

Andre har tidligere kommet forskellige bud på, hvordan kunstnere for fremtiden kan få penge krasset ind. Regeringens antipiratudvalg foreslog for en måned siden at indføre en form for skat på brug af internettet. Et andet forslag kom fra Frankrig. Her har præsident Nicolas Sarkozy bakket op om en ide om at indføre en afgift på Google. Mogens Jensen, Socialdemokraternes medieordfører, fortalte fredag, at oppositionen ville have undersøgt, om det var muligt at pålægge søgemaskiner en afgift, så de er med til at ”bidrage” til produktionen af ”indhold og kulturprodukter”. De Radikale ville dog ikke lægge navn til sådan en undersøgelse, og medieoplægget har derfor nu ikke nogle konkrete bud på, hvordan kunstnerne for fremtiden skal tjene penge.

Oppositionspartierne kommer med deres nye mediepolitik, fordi medieforliget, der blandt andet handler om DR, radiobånd og medietilskud, skal fornys i år. Regeringen forventes til maj at komme med dets oplæg til en ny mediepolitik.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg