Guppyworks-ledelse vil fortsætte spilfirma

Det danske spilhus Guppyworks har erklæret sig selv konkurs. Men efter konkursen vil ledelsen drive firmaet videre.

Finanskrisen har indtil videre været hård ved den danske spil-branche. Endnu et dansk spil-udviklingsfirma var i år ved at blive trukket ned i krisens dybe hul.

Firmaet GuppyWorks har faktisk erklæret sig konkurs i marts. Og fremtidsudsigterne for firmaets hovedsatsning, spillet GuppyLife, så sorte ud.

Men GuppyWorks spræller stadig med halen.

Ledelsen begærede selv konkursen efter et mislykket forsøg på at sælge firmaet i 11. time til en amerikansk underholdningskoncern, forklarer direktør og medejer Per Rosendal. Han har sammen med resten af ledelsen nu købt de sunde dele i firmaet. Et såkaldt management buy-out.

Hvad skal redde jer?

GuppyLife er et online spil og community for piger. Spillet har høstet rosende omtale og blandt andet venturekapital fra Vækstfonden.

Men hvis i ikke har haft held til at gøre GuppyLife til en rentabel forretning indtil videre, hvad får jer så til at tro, at i kan gøre det i fremtiden?

»GuppyLife skal efter planen ikke tjene penge før i 2010, og det betragter vi stadigvæk som realistisk,« siger Per Rosendal.

»Vi er nu i beta, og det går godt med cirka 35.000 registrerede betatestere - svarende til 17-18 procent af målgruppen,« siger Per Rosendal, der kalder de tal for en succes.

Han mener, at firmaet kan fjerne beta-skiltet om seks til otte måneder, og det er grunden til, at ledelsen har købt navn og rettigheder fri og forventer at gøre pige-spillet til en succes i fremtiden.

Ledelsen leder fortsat efter kapitalpartnere, og Per Rosendal forventer, at krisen er på vej til at lette, så de kan komme i hus inden for en overskuelig fremtid.

Navnene GuppyWorks og GuppyLife fortsætter i det nye firma, som nu udelukkende ejes af ledelsen. GuppyLife er hovedsatsningen, men der arbejdes på andre projekter i kulissen. Firmaet har tidligere haft held med et H.C. Andersens-spil

»Siden 2007 har vi arbejdet på GuppyLife med finansiering fra venturefolk. Som det sædvanligvis fungerer med venturekapital, får man pengene ad flere omgange. Vi skulle helt efter planen have en kapitaltilførsel her i starten af den nye år, men på grund af finanskrisen var der pludselig ingen, der kunne eller turde investere,« siger Per Rosendal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere