Den svenske ERP-leverandør IBS har scoret en pæn skalp. Der er indgået en aftale af 13 millioner kroners værdi med det københavnske renovationsselskab R98, skriver Børsen Online.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
IBS skal installere et nyt IT-system med software og tilhørende konsulentydelser. IBS' forretningssystem ASW skal erstatte et system, som renovationsvirksomheden selv har udviklet.
»I løbet af de seneste to måneder har vi lukket ordrer for cirka 20 millioner kroner i Danmark. Vores evne til hurtigt at implementere højeffektive løsninger gør, at kunderne på kort tid kan tjene investeringerne hjem,« siger direktøren for IBS Danmark, Allan Rotheisen, ifølge nyhedstjenesten.
Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.