Exatech bliver nordisk distributør på Exabyte

Exabyte Europe har udnævnt den nye virksomhed Exatech ApS i Roskilde som nordisk distributør af hele sin storage-produktserie. »Exabyte har endnu ikke samme markedsandel i Norden som i USA og de øvrige europæiske lande, men det skal ske via øget fokus primært på det danske marked,« siger direktør Preben Rasmussen.

Exatech har store forventninger til det fremtidige samarbejde, specielt omkring VXA-teknologien, som distributøren ser som en direkte erstatning for de nuværende DAT- og DLT-teknologier.

Exatech blev startet i 2002 og har ifølge virksomhedens oplysninger fokus på distribution af storageprodukter fra Exabyte. Målet er løbende at løbende at tage flere produktlinjer ind, efterhånden som der findes interessante samarbejdspartnere.

Exatech ønsker dog at fortsætte med få produktlinier, for det betyder ifølge distributøren, at man opnår et bedre overblik og kan få en større viden om hvert enkelt produkt til glæde for de forhandlere, som køber ind gennem distributøren.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S