Vindues-kiggere skal afsløre licenspligtige computere

Kulturministeren vil sætte DRs licens-inspektører til at kigge ind gennem folks vinduer for at finde computere eller andre apparater, som er omfattet af medielicensen.

Kulturminister Carina Christensen (K) har fremlagt et lovforslag, som skal sætte ekstra skub i inddrivelsen af den kontroversielle medielicens.

Alle med en pc eller tilsvarende enheder som en mobiltelefon, der kan gå på nettet med mindst 256 kbit/s eller derover, skal hoste op med licenskronerne.

Men når licensinspektøren kommer på kontrol-besøg, er der ifølge ministeren mange, der slipper af sted med at nægte, at de skulle have et sådan apparat stående, selvom de faktisk ejer både den ene og den anden slags.

Hidtil har licensinspektører måttet nøjes med at banke på, og forhøre sig om tilstedeværelsen af licenspligtige apparater ved dørtærsklen.

Kulturminister Carina Christensen mener fortsat, at licensinspektørerne skal holde sig på den udvendige side af folks dørtærskler, men hun mener, at de skal pålægges at foretage omhyggelige observationer på alle andre måder, der er mulige. For eksempel ind gennem vinduerne:

»Observationen af et licenspligtigt apparat kan ske ved, at inspektøren observerer et apparat gennem vinduer synlige fra den offentligt tilgængelige adgangsvej til husstanden eller virksomheden m.v. eller fra indgangsdøren til ejendommen. Herudover kan et licenspligtigt apparat observeres ved, at licensinspektøren fra indgangsdøren til ejendommen kan høre tydelig lyd fra en udsendelse, hvis indhold og udsendelsestidspunkt efterfølgende kan verificeres,« hedder det i lovforslaget.


(Hele teksten kan ses her :
Forslaget får ifølge Berlingske Tidende mediejurist ved Journalisthøjskolen Oluf Jørgesen til at advare mod at gøre medielicensen endnu mere upopulær:

"I dag skal en licensinspektør stoppe ved dørtærsklen. I lovforslaget får de mulighed for at kigge ind gennem vinduet for eksempel til en studerende, der har købt en brugt computer til 500 kroner og tvangstilmelde vedkommende til medielicensen. Jeg tror, det vil medføre en voldsom folkelig modstand, og her risikerer vi, at modstanden bliver mod DR," siger han ifølge avisen.

Den forelåede udviddelse af licenskontrollørernes beføjelser er ifølge Carina Chritensen nødvendig, fordi snyd med medilicensen er et voksende og stadigt mere velorganiseret fænomen.

I bemærkningerne til lovforslaget henviser hun således til de internetsider, hvor der gives gode råd om, hvordan man undgår licensen:

" ikke="" behovet="" foreslåede="" regel="" om="" licenspligt="" ved="" konstatering="" licenspligtigt="" apparat="" udspringer="" af="" ofte="" opstår="" forbindelse="" licensinspektørernes="" kontrolvirksomhed.="" sjældent="" mødes="" inspektørerne="" indvendinger="" fra="" borgere="" at="" tændt="" inde="" i="" stuen="" låns="" for="" den="" samme="" er="" en="" der="" skal="" eller="" andre="" tilsvarende="" hedder="" det="" med="" henvisning="" til="" et="" de="" som="" erklærede="" sortseere="" kan="" finde="" på="" href="
http://www.folketinget.dk/doc.aspx?/samling/20081/MENU/00000002.htm">
Lovforslaget L 149, der også giver adgang til abonnementsbetaling for TV 2, skal træde i kraft den 1. juni hvis det vedtages i Folketinget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S