Rekord overskud for EDB Business Partner

2005 blev et gyldent år for den norske it-gigant EDB Business Partner. Til trods for agressive opkøb i Danmark, Norge og Sverige blev overskuddet på over 201 millioner kroner.

Den norske service gigant EDB Business Partner fik i 2005 et rekord på 201 millioner kroner.

EDB Business Partner, der fornyligt indtog i Danmark ved købet af Spring Consulting, fik dermed sit bedste resultat nogensinde.

»Vi havde en organisk vækst på fire procent på niveau med markedet«, udtaler den administrerende direktør Endre Rangnes til Computerworld Norge.

Selskabet omsatte i 2005 for 4.44 milliarder kroner og havde ved udgangen af 2005 en ordrereserve på næsten 12 milliarder kroner. De gode resultater betyder, at bestyrelsen fordobler udbyttet til aktionærerne.

EDB Business Partner ekspanderede kraftigt i 2005, og overtog udover Spring Consulting, BanqIT, Tag Systems, Datarutin, og Avenir. Dermed har EDB udvidet med næsten 1000 nye ansatte i Norge og Sverige.

»EDB Business Partner står nu veludrustet til at møde vores målsætning om at være den førende spiller i Norden på vores forretningsområde«, siger Endre Rangness.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere