Århus-forhandler satser på SAP og fusioner

Århusianske BizTeam (tidligere FR-Gruppen), der er en ledende forhandler af Hansas virksomhedssystemer, har nu også SAP Business One på programmet. Det har fået forhandleren til at udvide forretningen til at dække hele landet. BizTeam er inde i en fusionsproces med fynske, sjællandske og jyske IT-forhandlere.

»Vi har længe haft stor succes med at sælge Hansas løsninger - og med SAP Business One har vi fået en tidssvarende løsning, der kan alt det, som vores kunder har brug for. Derfor vil vi udvide butikken, så vi kan følge med efterspørgslen,« siger administrerende direktør for BizTeam Flemming Rasmussen, og oplyser, at BizTeam A/S allerede er fusioneret med de tre fynske virksomheder Danmac Systemer, Flexidata og Moldt IT, og at firmaet er langt i fusionsforhandlinger med både jyske og sjællandske virksomheder.

BizTeam har implementeret de første SAP Business One løsninger, og Flemming Rasmussen er optimistisk, hvad angår årets resultat.

»Vi har fået en god modtagelse, når vi har præsenteret produktet for vores kunder, og det går relativt stærkt, fra vi modtager et lead fra SAP, til der er skrevet under. Vores mål er 20-30 kunder i år, og det skal vi nok nå. For kunderne er det væsentligt, at SAP Business One er en standardløsning, hvor alle funktioner er inkluderet i prisen, så de ikke skal betale mere for at få for eksempel et CRM-modul ind senere,« fortæller han uden at nævne, at sådan er produkt-filosofien hos stor-konkurrenten Microsoft Business Solutions (Navision).

Læses lige nu

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S