200.000 har en piratversion af windows

600.000 brugere af windows styresystemet har været inde for at opdatere på Microsoft hjemmeside i de sidste fem måneder. En tredjedel af dem havde en ulovlig version istalleret.

Microsoft så gerne, at brugerne såvel private som virksomheder rent faktisk køber en licens til Windows styresystemet. Men for især mindre virksomheder og private brugere står en lovlig licens stadig langt nede på listen.

Det har fået Microsoft til at søge nye veje for at udrydder piratlicenserne.

»Tidligere har vi har købt udstyr fra leverandører, som vi har mistænkt for at snyde med licenser, for derved at afsløre dem,« fortæller Nis Bank Lorenzen, produktchef hos Microsoft Danmark.

Det seneste tiltag er WGA, - Windows Genuine Advantage, hvor brugerne opfordres til at validere deres windows version, når de opdaterer.

Over de sidste fem måneder har 600.000 danskere været inde for at opdatere Windows og 200.000 har fået tilbagemeldingen om, at deres licens ikke var gyldig og at de derfor ikke kan opdatere. Der er for en stor del tale om private, men ifølge Microsofts Danmark, er der en stor gruppe små virksomheder imellem.

»De fleste ved ikke, at de har en ulovlig licens, men det er kun en håndfuld, der rent faktisk har købt nyt efter at have være igennem valideringen,« fortæller salgsdirektør Bjarne Riis fra Microsoft.

De brugere, der får at vide, at deres licens ikke er gyldigt får automatisk et tilbud om at købe en legal version online. Desuden opfordres brugerne til at kontakte deres lokale forhandler for at få klar besked om mulighederne.

»Vi tilbyder et direkte salg af en licens, men det er der faktisk ingen, der tager imod, og vi har kun fået ti til 20 henvendelser i kundecentret vedrørende de manglende licenser,« siger produktchef Nis Bank Lorenzen, der har ansvaret for licensområdet.

Han gør det dog klart, at Microsoft forlanger, at brugerne skal oplyse, hvor de har fået deres software fra, hvis de ønsker at købe en licens online.

»For håndværkmesteren står en lovlig licens jo ikke øverst på indkøbslisten. Han vil sikkert gerne betale, men aftalen er bare ikke så vigtigt for ham,« siger produktchefen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S