Mobivic-kunder klemt i telestrid

I en bitter strid om ubetalte regninger vil teleportalen OCH nu annullere mobilkunder, der er blevet overført til Mobivic.

Sagen om mobilselskabet Mobivic tilspidses nu yderligere, da en del af Mobivics kunder kommer til at miste muligheden for at blive ringet op.

I december forsøgte tre it-selskaber at få Mobivic erklæret konkurs, fordi søsterselskabet var gået konkurs. Dermed stod de tre selskaber uden betaling for ydelser, som Mobivic brugte.

Men Sø- og Handelsretten kunne ikke afgøre tvisten, som dog kan blive afgjort ved en civil retssag.

»Vi skal nu se på, om vi vil føre sagen videre for at få bevist, at der er så stort personsammenfald, at Mobivic og STG er samme selskab. Det kræver lidt fodarbejde. Indtil videre er vi dog nødt til at tage konsekvensen af, at Mobivic hævder, at STG er et andet selskab,« siger bestyrelsesformand Jens Ottosen-Støtt til business.dk.

Den 25. januar vil OCH derfor trække stikket ud på de kunder, som er blevet overført til Mobivic fra et andet selskab. Hvis de forsat vil kunne ringes op skal de flytte deres nummer til et andet mobilselskab.

Hele sagen forekommer speget. Der er mystik om en forsvundet server, og tidligere har Mobivics direktør fortalt ComON, at Mobivic ville overtage regningen til OCH, hvilket dog ikke er sket.

Jens Ottosen Støtt er desuden juridisk direktør for Telia, som tidligere har fortalt, at firmaet for ti år siden tabte fem millioner kroner på et samarbejde med Bobby Elahi.

Som konsekvens af anklagerne vil Bobby Elahi lægge sag an mod Jens Ottosen Støtt, it-selskabet Verizon og Bibobs direktør Frank Rasmussen, som på et debatforum påpegede de ubetalte regninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S