Danske domæneregler strammes

DIFO og DK Hostmaster intensiverer kampen mod typosquatting

De danske regler mod såkaldte stavefejls-snyltere er allerede stramme end andre steder i verden. Men nu bliver der skruet endnu mere op for beskyttelsen af registrerede varemærker og eksisterende domæner på den danske flig af internettet.

I 2007 gjorde DIFO og DK Hostmaster det muligt at suspendere hjemmesider, som tydeligt lukrerede på eksisterende domæner. Suspenderingen klares administrativt på få dage. Det er den administrative suspendering, der nu udvides.

Hvor det tidligere kun var domæner, der bevidst var stavet forkert, så gælder det i fremtiden, at også domæner, der indeholder deciderede varemærker, lynhurtigt kan suspenderes og slettes.

Tidligere kunne FONA for eksempel lynhurtigt få fjernet Fonaa.dk fra nettet, hvis ejermanden var en hyppig registrant af stavefejlsdomæner. I fremtiden vil FONA kunne bruge de samme skrappe regler, hvis en person med slette hensigter registrerer FONAshop.dk.

Ændringen tilsidesætter dog ikke de almindelige muligheder for at anke suspensionen eller indbringe den for Klagenævnet for Domænenavne. Det kan også kun komme på tale at lyn-suspendere et domæne fra en person, der i forvejen har tabt minimum tre sager om god domænenavnsskik.

Nu kommer domænerne bag lås og slå
DIFO og DK Hostmaster foreslår også en anden ændring af de almindelige bestemmelser.

Det er muligheden for at ”blokere” domænenavne, der tidligere har været brugt til typosquatting. Ved at blokere domænerne behøver firmaer ikke registrere domæner, som de tidligere har fået suspenderet.

Blokerede domæner er ikke umiddelbart tilgængelige for andre end den registrant, der har fået en suspendering gennemført. Skulle et firma eller en person ønske at registrere domænet, så skal firmaet, der har bedt om at få domænet blokeret, spørges først. Nægter firmaet at give domænet fri, så skal spørgsmålet kunne prøves ved Klagenævnet for Domænenavne.

DIFO og DK Hostmaster har nu sendt de to ændringer i høring frem til d. 11. maj. Der er flere informationer at hente på DIFOs hjemmeside.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos