Cisco skruer voldsomt op for partnerprogram

Cisco vil øge antallet af Select Certified Resellers fra to til 50 i Danmark. Ciscos Nina Gullerud vil dog holde lidt mere på bremsen i Danmark end Cisco har ambitioner om i USA.

Globalt har Cisco siden april øget antallet af Select Certified partnere med 1.000 og vil nå op på i alt 5.000 i indeværende regnskabsår. Det siger global kanalchef Andrew Sage til den amerikanske udgave af CRN.

Select-certificeringen er begynderniveauet for Ciscos certified partnerprogram, og er rettet mod forhandlere, der fokuserer på kunder med mindre end 250 ansatte. Det skal dække hullet i forhandlerprogrammet mellem Premier- og Registered-partnere og er i følge amerikansk CRN den første nye certifikation, som Cisco har tilføjet deres partnerprogram i ti år.

I Danmark skal programmet også bankes op. Her vil Ciscos Nina Gullerud, Head of Operations, SMB Nordic dog passe på, at der ikke kommer for mange forhandlere ind i programmet.

»I Danmark vil vi have en mere forsigtig tilgang og vil sikre os, at der ikke sker overdistribution, hvor der er mange forhandlere i én by og ingen forhandlere i en anden,« siger Nina Gullerud.

I øjeblikket har Cisco to Select Certified-forhandlere. Det tal stiger til omkring 20 inden jul, når en række forhandlere har gennemført den Cisco-uddannelse, de i øjeblikket er i gang med. Inden udgangen af juli 2008 skal det samlede antal forhandlere, med titel af Select Certified gerne stige til 50, siger Nina Gullerud.

Flere af de nye forhandlere, som skal ind i partnerprogrammet er dog kendte ansigter, der allerede har arbejdet med Cisco. De kan nu komme ind i partnerprogrammet.

Hun vil gerne have, at forhandlerne melder sig under fanerne, og tilbyder uddannelse og pre-sales støtte. Desuden er der mulighed for penge til marketing.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere