Elibitum ligger brak efter brand

To måneder efter at Jens Fournais' Elibitum udbrændte er der fortsat ingen afklaring på, hvad der skal ske med selskabet. Samtidig er politiet på vej til at opgive efterforskningen af brandårsagen.

Det er fortsat usikkert, hvad der ske med onlineforhandleren Elibitum, efter en brand for to måneder siden raserede firmaets kontorer og lager i Skovlunde ved København.

Selskabet, der ejes af Jens Fournais, stifter af it-brokervirksomheden Bluecom, handlede med it, sportstøj og fritidsudstyr, og ifølge bestyrelsesformanden er det fortsat usikkert, hvordan man skal fortsætte driften.

»Vi vil fortsætte i et eller andet omfang, men vi er stadig i en oprydningsfase og ved ikke i hvilken retning, man vil vi gå med selskabet,« siger advokat Jens Ahrendt fra advokatfirmaet Mazanti, der er bestyrelsesformand i Elibitum.

Problemet er, at det efter branden er vanskeligt at rekonstruere Elibitums lagerliste. For at få erstattet varerne på det udbrændte lager, skal der fremskaffes bilag fra leverandørerne, så man kan få erstatning fra forsikringsselskabet. Det kan tage flere måneder, skønner bestyrelsesformanden.

»Jeg har heldigvis aldrig prøvet sådan noget før. Det er administrativt tungt at finde dokumentationen frem,« siger bestyrelsesformand Jens Ahrendt.

Vicekommissær Ole Nielsen fra Københavns Vestegns Politi fortæller, at man er tæt på at opgive efterforskningen af branden. Politiet har afsluttet de tekniske undersøgelser og har ikke kunne påvise en fejl i bygningens installationer.

Hvis vi ikke får nye oplysninger, henlægger vi snart sagen,« siger Ole Nielsen, som dog fastholder muligheden for at branden var påsat.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S