Komplett.dk snublede i danske forbrugerregler

Komplett må ikke pludselig afvise ordrer, som kunder har gennemført, indskærper jurist. Nu har onlineforhandleren rettet ind.

Den norske webbutik Komplett kom skidt fra start, da de annoncerede deres indtog med en butik i Danmark.

Det er en tekst i Kompletts købsbetingelser, der falder for brystet, hvor webbutikken skriver, at den kan afvise en ordre, selvom kunden har modtaget ordrebekræftelse.

I betingelserne står der, at »I tilfælde af skrive- eller trykfejl som er større end 15 procent af normal udsalgsprisen, kan Komplett.dk ensidigt ændre, slette eller afvise ordrer,«

Og det er ulovligt, lyder det fra Foreningen af Online IT Forhandlere, FOIF, der anklager Komplett.dk for at overtræde danske køberegler for forbrugere.

»Hvis en kunde får afvist en ordre, vil jeg opfordre kunden til at gå til Forbrugerstyrelsen og klage. Så vil Komplett tabe sagen,« siger FOIF's formand Eskild H. Jensen.

Han fortæller om en tilsvarende webbutik, der tabte en klagesag i Forbrugerklagenævnet, fordi butikken ved en fejl havde sat prisen til halvdelen af den rigtige pris. Da butikken afviste ordren, klagede kunden. I klagenævnet blev butikken pålagt at sælge til den lave pris.

Ekspert i forbrugerjura ved Aarhus Universitet, lektor Anne-Dorte Bruun Nielsen forklarer, at et så generelt forbehold overtræder reglerne om god markedsføringsskik. Hun kan ikke godkende Komplett.dk købsbetingelser.

»Virksomheden kan ikke lave et så generelt forbehold for trykfejl. Medmindre man som forbruger kan se at prisen er rivegal, er virksomheden bundet af en ordrebekræftelse. Hvis den ikke vil være det, må den se at få styr på sin netbutik,« siger Anne-Dorte Bruun Nielsen.

Hun mener ikke, at man som forbruger kan gennemskue, hvis en pris på et it-produkt er 15 procent lavere end den burde være.

Efter edbpriser.dk i går tog kontakt til Komplett, er købbetingelserne blevet gået igennem med en tættekam. Her fortæller projektleder med ansvar for opbygning af den danske ekspansion, Patrik Settlin, at formuleringen var et forkert valg af ord.

»I Sverige skriver man ordrebekræftelse, men man i Danmark skriver bestillingsbekræftelse,« siger Patrik Settlin.

Den forkerte tekst er nu rettet, så der står »bestillingsbekræftelse« i stedet. Og Kompletts mand i Danmark understreger, at man ikke har villet overtræde reglerne.

»Selvfølge skal vi følge dansk forbrugerlovgivning,« siger projektleder med ansvar for opbygning af den danske ekspansion, Patrik Settlin, Komplett.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse