Motorola gifter sig med Microsoft

Ifølge det norske websted Nettavisen er Motorola på vej ud af Symbian-samarbejdet. I stedet for vil mobil-giganten - der er verdens næststørste, kun overgået af Nokia - basere sine fremtidige telefoner på Microsofts SmartPhone-operativsystem.

Motorola skulle angiveligt føre samtaler med Nokia og Psion om at sælge sig ud af Symbian-samarbejdet. Gennemføres salget, vil den finske mobilproducent og britiske Psion sidde med hver 30 pct. af Symbian.

Symbian-samarbejdet blev stiftet af Motorola, Nokia, Psion og Sony Ericsson, og skulle netop være et modtræk mod Microsoft. Selskaberne frygtede at Microsoft ville sætte sig lige så hårdt på mobiltelefonerne som det sidder på pc'erne.

På grund af Symbian-samarbejdet har Microsoft haft svært ved at finde mobilproducenter til sit operativsystem. Hidtil har Microsoft kun haft held til at udsende en mobiltelefon, nemlig SPV-telefonen gennem operatøren Orange. Taler rygterne sandt vil Motorolas kursændring derfor være en stor sejr for Microsoft.

Motorola meddelte allerede for længe siden at selskabet ville udvikle en telefon med Microsofts SmartPhone-operativsystem. Men dengang blev samarbejdet med Symbian ikke draget i tvivl.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis