Stadig plads til små distributører

Mindre distributører er bedre til at udnytte ændringer i markedet. Derfor skal man ikke overdrive konsekvenserne af at Tech Data og Actebis bliver større på det nordiske distributørmarked, siger direktøren for analysefirmaet Canalys.

Artikel top billede

Tech Datas opkøb af Rosenmeier og planerne om en fusion mellem Actebis og Also er ikke startskuddet til blodbad blandt mindre distributører. Det siger Steve Brazier, direktør for det britiske analysehus Canalys.

Brazier mener, at distributionsmarkedet i øjeblikket er præget af to modsatrettede tendenser. På den ene side sker der en konsolidering blandt broadlinedistributørerne, som via målrettede opkøb arbejder på at gøre deres forretning mere profitabel ved at skaffe sig mere volumen. Men på den anden side har mange mindre distributører held med at finde og udnytte nye forretningsmuligheder, som de større spillere har vanskeligt ved at opfange.

»Markedet er præget af både konsolidering men også af en fragmentering. De store distrbutionskoncerner foretager ganske vist opkøb indenfor udvalgte områder. Men der er ikke tale om at de små er ved at forsvinde. En række mindre distributører har succes med at se og udnytte nye muligheder,« siger Steve Brazier til CRN.

Han mener, at de aktuelle ændringer på det nordiske marked hænger tæt sammen med broadlinernes problemer med at skabe en fornuftig indtjening.

»Det nordiske distributionsmarked er berømt for ikke at være særlig profitabelt. Det hænger sammen med geografi og befolkningstæthed, som gør det svært at holde leveringsomkostningerne nede,« siger Steve Brazier og peger på Ingram Micros exit fra volumendistribution, som det bedste eksempel på den tendens.

»Det har givet mindre konkurrence, og det vil forhåbentlig forbedre indtjeningen blandt broadlinerne på sigt,« siger han og forudser, at den kommende Actebis/Also-koncern vil bruge de næste 12-18 måneder på at fokusere og effektivisere sin forretning frem for at kaste sig ud på markeder, hvor man i dag står svagt.

»Store koncerner som Tech Data, Actebis og Arrow vil gerne give indtryk af, at de vokser over en bred front, men eksempelvis i de baltiske lande og til dels på de øvrige østeuropæiske markeder, er det nye firmaer, der fører an,« siger Steve Brazier.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos