5 tendenser i 2004

Kanalen bliver yderligere styrket, og hyldevare-hastigheden vokser. Det er to af tendenserne i 2004 - set fra redaktørens bord.

Det føles, som om IT-salgskanalen står foran en ny epoke, hvor dens rolle forstærkes, og hvor der bliver helt nye produktområder at beskæftige sig med. »Føles«, skriver jeg, fordi mange års erfaring har givet mig en vis ydmyghed over for håndfaste forudsigelser. Jeg kan trøste den forvirrede læser med, at selv en journalist, der i snart en snes år til daglig har beskæftiget sig med IT-verdenen, har svært ved at overskue, hvor den bevæger sig hen. Dertil går udviklingen - heldigvis - alt for stærkt.

Men her vover jeg alligevel fem bud på, hvad der kommer til at ske i det år, vi netop er trådt ind i.

1. Producenternes afhængighed af kanalen vokser
Kanalen er den mest effektive og billigste løsning for den stadigt voksende skare af leverandører, som ønsker at erobre SMB-markedet. Den tendens forstærkes i 2004.

2. Hyldevare-hastigheden vokser
De seneste år har vi set, hvordan prisen på relativ ny teknologi rasler ned og gør produkterne til hyldevarer på ingen tid. Det bedste eksempel i 2003 var digitalkameraer med over 5 megapixel billedopløsning, som i juletiden kunne købes for under 1500 kroner. Hyldevare-hastigheden vokser i 2004.

3. Mobilitet bliver seriøs
Integrationen af mobile enheder og virksomhedernes netværk bliver en seriøs, bred forretning i løbet af 2004. I første omgang handler det om bærbare pc'er og håndholdte computere (pda'er), men fremtiden tilhører en videreudviklet variant af mobiltelefonerne, og integrationen af disse enheder tager fart i løbet af året.

4. Konsolideringsbølge fortsætter
Fusioner og opkøb hører ikke specielt krisetider til. Den forventede økonomiske opgang vil sætte yderligere skub i konsolideringerne, fordi store virksomheder opruster for at erobre markedsandele.

5. Mangel på arbejdskraft
Opsvinget betyder også, at der bliver mangel på specialiseret arbejdskraft (for eksempel SAP-programmører) og dygtige sælgere.
Held og lykke med 2004!

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS