Cybercity: TDCs monopol koster 120 mio. kr.

120 millioner kroner i ekstraomkostninger. Det er den pris, som Cybercity mener de har måtte betale ekstra over de sidste fire år, fordi TDC ejer det rå kobber samtidig med at de ligger i direkte konkurrence med blandt andet Cybercity, Tiscali og Tele2.

Konkurrenterne skal derimod købe sig adgang til den rå kobber. Cybercity mener, at TDC tager overpris for denne handel samtidig med at uhensigtsmæssige forretningsgange og lignende i alt sender Cybercitys regnestykke for ekstraomkostningerne op på 120 mio. kroner.

»Det er sket ved, at TDC i vid udstrækning har haft mulighed for selv at fastsætte flere af engrospriserne, indføre og opkræve gebyrer samt at kontrollere adgangen til anvendelsen af det rå kobber. De penge går således til den virksomhed, der er vores eneste mulige leverandør og samtidig nærmeste konkurrent på ADSL-markedet. Det er uacceptabelt,« siger finansdirektør i Cybercity, Roland M. Andersen.

Udregningerne ligges frem umiddelbart før at Cybercity i morgen skal tale deres sag foran Folketingets it- og forskningsudvalg.

Med Cybercitys konkrete udregninger intensiverer TDC's konkurrenter presset på politikerne, for at få dem til at skride ind overfor telegiganten. I sidste uge meldte Tiscalis nye direktør, Serge Lupas, ud, at selskabet forbereder en konkurrencesag mod TDC.

Tele2 har tidligere forsøgt at overbevise politikerne om, at TDC burde splittes op i to selskaber - Et selskab, der ejer infrastrukturen, og et operatørselskab - ganske som man kender det fra jernbanedriften, hvor de tidligere statsbaner i dag er splittet op i Banestyrelsen og DSB.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse