Flere af de store teleselskaber har helt opgivet at få en fornuftig forretning ud af FWA.
Men den lille internetudbyder Webpartner melder om god vækst på området. Webpartner er et af de få selskaber, som stadig tilbyder FWA på det danske marked.
»Med FWA slipper virksomhederne for at betale flere hundrede tusinde kroner, som det let kan koste, hvis der skal føres fiberkabler eller nye kobberkabler frem til virksomhedens bygninger. Vi kan tydeligt mærke, at flere og flere virksomheder får øjnene op for fordelene ved FWA,« siger adm. direktør Rasmus Helmich.
Ifølge Rasmus Helmich har telebranchen generelt forsømt at introducere FWA ordentligt til dansk erhvervsliv.
»Mange har sammenlignet FWA med ADSL, hvilket er helt forkert. Både når det gælder teknologi, kvalitet og pris. FWA er for erhvervslivet, mens ADSL er for private. De to produkter kan ikke sammenlignes,« siger Rasmus Helmich.
Fixed Wireless Access er en symmetrisk forbindelse, hvor up- og downloadhastigheden er den samme. Hastigheden på en FWA-forbindelse kan nå helt op på 34 Megabit i sekundet.
»Nogle aktører på markedet, som f.eks. Tele2, har opgivet at satse på FWA, så interesserede kunder let får det forkerte indtryk, at teknologien ikke dur. TDC har aldrig tilbudt FWA af frygt for at kannibalisere sine kobberbaserede produkter, og Sonofon tilbyder kun FWA-forbindelser på op til 4 Megabit i sekundet,« fortsætter Rasmus Helmich.
Han fortæller, at firmaets FWA-kunder ikke kun tæller virksomheder i landområder, som har svært ved at få hurtige ADSL-forbindelser, men også firmaer i byerne med tæt adgang til de store telekabler.