Tech Data skal sælge business intelligence

Distributøren Tech Data går nu ind på et nyt forretningsområde i Danmark: business intelligence. Der er indgået aftale med Crystal Decisions, som udvikler software til blandt andet rapporthåndtering og virksomhedsanalyse.

Patrick Griffiths, som kanalansvarlig for EMEA-området hos Crystal Decisions, mener, at leverandøren har behov for en bred kanal.

»Crystal Reports er en kommerciel forretningsapplikation, som kan spare folk tid og penge. Derfor mener vi, at vi bare ser toppen af isbjerget, når det drejer sig om et emne som skjult efterspørgsel på web-reporting. I takt med at vi vokser har vi brug for en større og mere varieret kreds af forhandlere, som kan hjælpe os med at få lukket dette marked, især i højpotentielle områder som Skandinavien. For at kunne gøre det skal vi have fat i en stor, proaktiv distributionspartner som Tech Data Denmark. Vi arbejder sammen med Tech Data i mange andre lande, og jeg er sikker på, at vi vil se en fortsættelse af succesen med denne aftale,« siger han.

Tech Datas Jesper Holdt oplever Crystal Decisions produkter som et frisk pust.

»Det er forfriskende for Tech Data at kunne tilbyde nye og spændende teknologier til vores forhandlerbase. Dette partnerskab bringer Tech Data endnu tættere på at kunne tilbyde sine forhandlere en »one-stop-shop«,« siger han.

Crystal Decisions blev i juli købt af en anden væsentlig spiller på business intelligence-markedet, Business Objects. Opkøberen gav cirka 5 milliarder kroner for det snart 20 år gamle selskab.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S