TDC tjener millioner på nye skjulte gebyrer

Under dække af at sætte priserne ned til gavn for kunderne har TDC i virkeligheden indført nye skjulte gebyrer for millioner. Det vurderer en dansk teleanalytiker.

TDC annoncerede tirsdag et prisfald for en halv million af selskabets kunder. Prisfaldet dækker imidlertid over skjulte gebyrer for millioner, vurderer dansk teleanalytiker.

Tirsdag annoncerede TDC, at selskabet nu omlægger priserne for selskabets fastnetkunder, så de fra den 1. oktober slipper 40 kroner billigere om måneden. Samtidig hæves prisen for et traditionelt fastnetabonnement fra 119 til 129 kroner om måneden. TDC hævder, at virkningen af de to ændringer er økonomisk set neutral for selskabet.

TDC har i samme ombæring sænket opkaldsafgiften fra 25 til 22,5 øre, men kunderne skal dog i fremtiden betale denne afgift blot de taster et enkelt ciffer. Og ifølge teleanalytikeren Torbun Rune vil denne nye politik få kasseapparaterne til at ringe i teleselskabet.

»Skønsmæssigt vil 33 procent af alle opkald være forgæves. Jeg vil vurdere, at TDC med denne afgift henter 115 millioner kroner ekstra hjem,« siger Torben Rune til Berlingske Tidende.

Han fremhæver, at TDC med den nye afgift trækker telemarkedet i den forkerte retning, fordi gebyret er med til at undergrave den frie konkurrence.

Kim Frimer fra TDC Totalløsninger holder dog fast i, at regnestykket ikke giver nogen større gevinst for selskabet.

»Vi har netto en indtægt på det her, men den er langt lavere end de 115 millioner kroner om året, Torben Rune når frem til. For hvert tredje opkald på fastnettet er ikke et forgæves opkald,« siger han og anslår, at kun mellem 15 og 17 procent af alle opkald er forgæves.

Samtidig påpeger han, at det rimelige i, at kunderne må til lommerne, selv om de ikke får forbindelse.

»Man belaster vores telenet, uanset om opkaldet besvares eller ej. Ganske som postvæsenet tager penge for at et brev sendes, selv om det måske ikke bliver læst,« siger han.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S