TDC Innovation investerer i internet-filtrering

TDC Innovation har i dag sammen med Novi Innovation og Novi
underskrevet en aftale omkring investering i selskabet EnoLogic. Enologic står bag flere produkter, der retter sig mod erhvervslivets og familiens brug af internet. Hovedideen bag Enologics produkter er en avanceret filtreringsteknologi.

Den muliggør, at den enkelte bruger kan konfigurere sin pc til at beskytte og i yderste konsekvens blokere mod uønsket indhold på internet.

»Brugen af internet er hastigt stigende, og intentionen er, at al information er til rådighed uden nogen form for censur eller kontrol. Denne åbenhed giver såvel i hjemmene som i det offentlige rum - i eksempelvis skoler og på biblioteker - internet-adgang uden nogen form for supervision. Desværre har udbydere af eksempelvis pornografisk materiale meget frie hænder til at distribuere deres materiale. Med vores Netfilter produkt kan man beskytte såvel sig selv som sine børn mod uønsket eksponering over for anstødeligt materiale,« siger direktør Jesper Kjærsgaard, Enologic.

For familier med hjemme-pc'er er der ligeledes i NetFilter faciliteter, som kan beskytte børn imod eksempelvis pædofile på chatten, mail, og web. Forældre vælger selv, hvilke oplysninger børnene må udveksle på nettet, samt hvilke restriktioner der i øvrigt skal være for færdslen på nettet fra hjemme-pc'en.

»Enologic A/S er en spændende, dynamisk virksomhed med en interessant teknologi, som vi er glade for at kunne samarbejde med omkring den fremtidige udvikling. Produktsortimentet er professionelt og af yderst aktuel karakter, og jeg er overbevist om, at vi gennem dette samarbejde kan styrke såvel Enologic som TDC,« siger underdirektør Carsten Gaarn-Larsen, TDC Innovation.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere