Mystik om Service Providers skæbne

Servicefirmaet Service Provider er ifølge flere kilder lukket ned, og alle medarbejdere er opsagt.

Artikel top billede

En række kilder oplyser til CRN, at serviceleverandøren Service Provider er lukket. Ifølge CRNs oplysninger blev alle ansatte tirsdag i sidste uge samlet til et møde, hvor de fik udleveret deres opsigelse. 

Firmaets direktør Lars Persson var også til stede i virksomheden i Vallensbæk, og efter mødet blev medarbejderne sendt hjem. En del af de fyrede fik dog at vide, at de kunne møde op den følgende dag på en adresse i Taastrup hos et firma ved navn Completcare. Her kunne de medbringe en jobansøgning.

Hos Completcare nægter stifter Kenneth Pedersen at kende til en forbindelse mellem de to virksomheder.

»Jeg afviser enhver forbindelse mellem Service Provider og Completcare,« lyder det fra ham. Han hævder, at han ikke ved, om nogle af hans medarbejdere tidligere har været ansat i Service Provider på trods af, at han kun hævder at have mellem fire og seks medarbejdere.

Der er dog flere forhold, der kæder Service Provider og Completcare sammen. Completcare blev stiftet den 18. juli 2010 under navnet Ser-Pro Aps. To dage senere skiftede firmaet navn til Completcare. En søgning på domænenavnet Completcare.dk viser, at det er Service Provider Aps, der står bag oprettelsen af det nye selskab.

Service Provider mistede for nylig en servicekontrakt med den tyske producent Medion, som i fremtiden selv står for sine egne reparationer og service.

Hverken Service Providers direktør Lars Persson eller virksomheden selv svarer på telefonopkald, og det har derfor ikke været muligt at få en kommentar til firmaets situation. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S