Microworld beder kreditorer om henstand

Kursus-virksomheden Microworld kan først betale sine kreditorer i 2011. Direktøren afviser, at det er første skridt på vejen mod en konkurs.

Microworld kalder sig landets største udbyder af Microsoft-certificeringer og kurser. Siden 1996 har Microworld Gruppen uddannet tusindvis af folk, men i slipstrømmen af finanskrisen er der markant færre, der havner på kursusbænken hos Microworld.

Derfor har firmaet iføgle CRns søstermedie ComON netop udsendt et brev til sine kreditorer, hvor kursusvirksomheden, beder om en akkordordning. Firmaer, der har udestående på under 25.000 kroner, tilbydes en tilbagebetaling på 80 procent efter sommerferien. Kreditorer, der har mere end 25.000 kroner til gode, vil Microworld betale tilbage i rater frem til december 2011.

I brevet til samarbejdspartnere lyder begrundelsen:

”Dette skyldes en kombination af reduceret ordreindgang i perioden 2009 til maj 2010, en længere salgscyklus for vores nyudviklede net-baserede produkter, samt det forhold at vi grundet lange opsigelsesvarsler ikke hurtigt nok har været i stand til at tilpasse vores omkostninger.”

Ny direktør
Brevet er udsendt af Nils Claudi Arlund, der er nytiltrådt direktør i Microworld. Tidligere direktør og medstifter Jesper Weber Dohn fortsætter i firmaet. Den nytiltrådte direktør ser positivt på fremtiden trods den slunkne kasse i øjeblikket.

Det er jo ellers tidligere set, at en tilbagebetalingsordning som denne, senere er mundet ud i betalingsstandsning eller konkurs?


”Betalingsstandsning eller konkurs indgår ikke i vores plan,” lyder det fra Nils Claudi Arlund.

”Hvis det var en del af vores plan, ville vi forberede os på det allerede nu. Men det gør vi ikke. Vi tror på fremtiden og på de ting, som vi har sat i søen,” siger direktøren med henvisning til især de webbaserede kurser og certificeringer, som Microworld både vil sælge i ind- og udland.
Men den igangværende tilbagebetalingsordning kræver positive tilbagemeldinger fra samtlige kreditorer.

Hvordan er din fornemmelse i forhold til at overtale alle?

”Det har jeg faktisk en udmærket fornemmelse for, så det tror jeg nok skal gå. Jeg har selvfølgelig ikke det fulde overblik i øjeblikket, men vi har fået en del positive tilbagemeldinger. Det skyldes jo også, at vi i mange år har haft et godt samarbejde med mange af vores samarbejdspartnere, og det vil de jo gerne fortsætte ,” siger direktøren til ComON.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S