Athena IT-Group får 750.000 i overskud

Hostingselskab voksede 25 procent i omsætning og fik lille fald i overskuddet.

Årsregnskabet 2006/7 for hostingselskabet Athena IT-Group gav en fald i overskuddet før skat fra 950.000 til 750.000 kroner.

Til gengæld steg omsætningen, der blev på 40 millioner kroner. Det var en stigning fra 32 millioner kroner året før. Med opkøbet af tyske More IT i sommeren 2007 forventer ledelsen, at omsætningen for 2007/8 vil blive på mellem 65 og 70 millioner kroner. Overskuddet før skat og afskrivninger forventes at blive 5-6 millioner kroner

Athena har fornylig indgået en aftale med Danfoss Solutions om udvikling og drift af Danfoss« energisoftware. Aftalen er femårig og vil give Athena en tocifret millionomsætning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere