Dell: Red Hat skal sænke priserne

Red Hat's partner Dell brokker sig over prisniveauet på dets Linux-produkt. Dansk Linux distributør afviser at Red Hat er dyre.

Red Hat skal sænke priserne, hvis ikke de vil risikere at miste kunderne til fordel for de gratis Linux-systemer. Det mener Dell-chefen Judy Chavis, der har ansvaret for koncernens samarbejde med Red Hat, skriver det tyske online medie ZDNet.

»Vi tror, at prisen på Red Hat Entreprise Linux3 til små og mellemstore virksomheder ligger over det acceptable for disse kunder«, siger Judy Chavis til ZDnet.

Hun peger på, at det generelt er en risiko, når et firmas teknologi bliver populær, at man kommer til hæve priserne som Red Hat. Det ville Sun, Microsoft, IBM og Novell også have gjort

»Man bliver for selvsikker og tror at man er den eneste udbyder«

Ifølge Judy Chavis arbejder Dell nu tæt sammen med Red Hat for at få skabt bevidsthed hos firmaet om, at der er faktisk er risiko for at miste kunderne til alternative Open Source-projekter, hvis ikke parterne er forsigtige.

Linux distributøren Liga Lindist i København har ikke helt samme opfattelse:

»Red Hat er ikke dyrere end Novell. Faktisk er produktet Red Hat ES Basic billigere end Novell's tilsvarende,« siger direktør Bjarke Alling, Liga Lindist.

Han oplyser at førstnævnte koster 2310 kroner pr år,mens Novell koster 2590 kroner pr. år. Som det hører sig til for Linux betales der ikke pr. bruger, men for vedligeholdelse og service.

Der betales for, at programmet er opdateret og for en garanti for - at det kan køre med hardwaren hos kunden (certificeringen).

Bjarke Alling hører sjældent indvendinger mod prisniveauet fra LigaLindist's forhandlerne, men ind imellem fra kunderne, der hidrører fra distributørens direkte salg.

»Der er selvfølgelig nogle af vores helt små kunder, som kan pive lidt. Det er typisk dem, som har små servere stående til mellem 9.000 og 11.000 kroner i anskaffelse. For dem opleves 2500 kroner om året som en pæn udgift. Specielt når Linux nu kan dowloades gratis fra nettet,« siger Bjarke Alling.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job