Advokat for Orion: Optimismen er væk

De sidste medarbejdere hos Orion Europe er blevet fyret, og fremtidsudsigterne for den nordjyske fladskærmsproducent er nu meget dystre.

Alle medarbejdere hos Orion Europe fik en fyreseddel i julegave.Og mulighederne for fladskærmsproducenten er ved at være udtømte.

Siden betalingsstandsningen i september 2005 har virksomhedens tilsynsførende advokat Aage Tang-Andersen kæmpet for at finde investorer, der vil købe eller investere i virksomheden, men der er endnu ikke nogen, der har vist interesse for den nordjyske fladsskærmsproducent.

Oprindeligt havde skifteretten givet Orion frem til den 21. december til at finde en ny forretningsmodel, men den frist er nu blevet forlænget til den 21. marts 2006.

»Efterhånden som tiden går, er min tro blevet mindre på, om det vil lykkes at føre Orion videre. Der er stadig tid, men jeg er ikke optimistisk længere« forklarer Aage Tang-Andersen.

Orions godt 100 medarbejdere fratræder ifølge deres normale varsler i ansættelseskontrakterne, og derfor fortsætter produktionen indtil videre i Pandrup. Men allerede midt i februar stopper de første medarbejdere, og ifølge Aage Tang-Andersen ophører produktionen også til februar.

Der er gået tre måneder siden Orion Europe gik i betalingsstandsning, men advokat Aage Tang-Andersen mener stadig der er en chance for at redde Orion, han erkender dog samtidigt, at de fleste muligheder er ved at være udtømte for fladskærmsproducenten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job