Amitech satser millioner på ny design-pc

Amitech lancerer mandag den - ifølge virksomheden - største satsning nogensinde, design-pc'en SmartSize. De nye pc-serie skal fasttømre den danske pc som en mærkevare på linje med de udenlandske mærker.

Amitech forventer at sælge omkring 12.000 enheder allerede inden for første år, hvilket er over en tredjedel af Amitechs samlede pc-salg. Design-pc'en er desuden udset til at være Amitechs vækstlokomotiv på erhvervsmarkedet - et marked, som selskabet ser som sit store vækstområde i de kommende år.

SmartSize er udviklet i samarbejde med de århusianske arkitekter Smedegaard & Weis.

Lanceringen af SmartSize-serien er andet led i Amitechs millionsatsning på design-pc'er, der blev indledt i efteråret 2001, hvor de første modeller af blandt andet bærbare kom på gaden. SmartSize-pc'en er i modsætning til de første modeller en standard stationær pc, som skal være et alternativ til de beige-grå pc-kabinetter, der udgør majoriteten på computermarkedet.

»Vi er de første, som kan præsentere en designer-pc, som er markant mindre end de traditionelle pc'er, samtidig med at man kan benytte standard-komponenter inden i, så den hele tiden kan opgraderes og følge med udviklingen. Det har ingen af vores konkurrenter formået. Samtidig koster den nye pc ikke mere end de grå standardbokse, og derfor forventer vi os enormt meget af dem,« fortæller administrerende direktør i Amitech, Lars H. Bjerg.

Amitech har store forventninger til den nye pc-serie. I de næste 12 måneder forventes det, at salget af den nye design-pc vil udgøre halvdelen af Amitechs samlede salg af standard-pc'er med kabinet, skærm og tilbehør.

»Forbrugerne og virksomhederne vil have produkter, der i design og fremtoning skiller sig ud fra mængden. Jeg er overbevist om, at der om nogle år slet ikke er flere kedelige grå kasser tilbage på markedet, og derfor er det nødvendigt at sætte sig på design-markedet allerede nu. Derfor har vi valgt at udvide konceptet til også at omfatte de helt traditionelle pc'er,« siger Lars H. Bjerg.

Den nye pc vil fra start blive solgt i mere end 400 butikker landet over. Store kæder som Expert-kæden, Telebutikkerne, Thorn/DER samt Merlin-kæden, der også tæller ElectronicWorld-butikkerne, har ifølge Amitech valgt at give den nye SmartSize en markant placering i butikkerne.

»En del af formålet med design-pc-konceptet er også at styrke Amitech som brand. Vi skal være et rendyrket mærke på højde med vores internationale konkurrenter. Siden vi påbegyndte design-pc-satsningen, har vi mærket, at vores profil er blevet styrket, og at kunderne har taget os til sig i endnu højere grad end hidtil,« siger Lars H. Bjerg.

Flere store erhvervsforhandlere har åbnet produktporteføljen for design-pc-serien, der i erhvervsudgaven har navnet SmartOffice. Blandt erhvervsforhandlerne finder man TopNordic, Excel Data og Spirit Websales, oplyser Amitech.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S