EET stadig klar til opkøb

EETs ejere har stadig penge til flere opkøb, men kreditkrisen får EET til at stille større krav til forrentningen.

Appetit på flere opkøb er stadig til stede hos EET Nordic. Selskabet købte tidligere i år aktiviteterne i engelske Romtronics og har siden
også erhvervet både den danske distributør Digifokus og det svenske integrationshus Confidence.

Ifølge administrerende direktør i EET Nordic, John Skovbro Thomas, er der stadig råd til at købe op blandt andre selskaber. På trods af den akutte nedkøling i it-branchen, der har gjort branchens forventninger til det fremtidige salg yderst nervøst, og finansieringskrisen, der har fået investorer til at smække pengekasserne solidt i.

»Det er klart, at vores afkastkrav er blevet højere på grund af den usikkerhed, der er i markedet. Det er ikke sværere at finansiere et
opkøb, men vi skal betale mere i rente,« siger EET-direktøren.

Han vil dog ikke fortælle, hvor i verden han ser hen eller hvilke typer af virksomheder, han har i kikkerten. Selskabet har netop præsenteret et årsregnskab, der viser en omsætning på 733 millioner
kroner og et resultat før skat på 10 millioner kroner i året, der sluttede med udgangen af juni i år. De gode toner i regnskabet gør
John Skovbro Thomas tilfreds med resultatet. Han lover, at næste år bliver endnu bedre.

»Vi forventer et forbedret resultat i år, og ligger allerede nu klart foran årets budget,« siger EET-direktøren.

Han forklarer sit optimistiske syn på fremtiden med, at EET Nordic nu får over halvdelen af sine ordrer online fra forhandlerne. Mens de danske forhandlere afgiver tre ud af fire ordrer til EET over nettet, er forhandlerne i andre lande gammeldags og vil hellere ringe deres ordre ind eller sende en fax, siger direktøren. Når flere forhandlere køber deres varer over nettet, kan EET øge antallet af transaktioner med et uændret antal medarbejdere.

»Det er nærmest et faktum, at den gennemsnitlige unitpris er faldende, så man tjener mindre pr. transaktion. Uden mindre omkostninger, vil det give mindre overskud,« forklarer han.

Læs mere om EET i det trykte CRN, der er på gaden i denne uge.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job