Epson rydder op i partnerprogram

Printer- og projektor-forhandleren Epson tager udvalgte forhandlere i hånden og vil hjælpe med at trække kunder til.

Et nyt partnerprogram skal hjælpe Epsons bedste forhandler med at øge salget. I første omgang er 50 forhandlere inviteret med som vil blive tilbudt både salgstræning og salgs- og markedsføringsmateriale.

Epsons landechef Karsten Winther forklarer, at det nye program tager fat, hvor forhandlerne har brug for hjælp. Mange forhandlere har for travlt til at udvikle reklamemateriale, og partnerprogrammet tilbyder derfor forhandlerne hjælp til at gøre opmærksom på de tilbud, som Epson har.

»Det der gør en forskel er, at vi gerne vil tage ansvar for trafikken hos forhandlerne og ikke bare sende en bonuscheck,« siger Karsten Winther.

Hos Nova Data i Sønderborg savner direktør Kenan Hansen opmærksomhed fra Epson. Han føler, at der er meget langt fra Epsons hovedkontor til hans butik i Sønderjylland, og han savner flere besøg fra Epson-sælgerne.

»Karsten Winther er visionær nok, men tilbagemeldingerne har været begrænset - også siden han trådte til som landechef,« siger Kenan Hansen.

Han mener, at Epson skal gøre mere opmærksom på sig selv, før kunderne bliver interesseret i at købe

»Vi har nået et vist vidensniveau og kan godt sælge, men kan ikke sælge så meget, fordi kunderne ikke kender til Epson,« siger Kenan Hansen.

Hos Epson erkender Karsten Winther, at der længe har været stille omkring printer- og projektorproducenten. Producenten fik sidste år dårlige karakterer i CRN's imageundersøgelse. Det bliver bedre i år lover Karsten Winther, der startede som landechef i Epson ved årsskiftet og har brugt de sidste 10 måneder på at udvikle partnerprogrammet.

»Vi har gennemgået en udvikling internt i Epson og skulle have styr på budskabet inden vi gik ud,« siger hen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job