Størstedelen af returneret elektronik virker perfekt

Blot fem procent af de elektroniske produkter, der bliver returneret til forhandlerne, er rent faktisk i stykker. Mange tror, at produktet er defekt, selv om det fungerer fint.

Hele 95 procent af de returneringer, som elektronik-forhandlerne tager imod, drejer sig om varer, der fungerer præcis, som de skal.

Det viser en ny undersøgelse fra konsulent- og outsourcingfirmaet Accenture.

Det vurderes, at 68 procent af de returnerede produkter fungerer fint, men at de af en eller anden grund ikke lever op til kundernes forventninger.

»Enten har de troet, at varen var defekt, når den ikke var det, eller også har der været en kløft mellem produktet og kundens forventninger,« siger Accentures Terry Steger til PC World.

Undersøgelsen tilskriver, at i 27 procent af tilfældene sker returneringen, fordi kunden har ombestemt sig. Det efterlader blot 5 procent til produkter, der rent faktisk er defekte.

Steger mener, at man vil opleve et fald i antallet af returneringer, hvis forhandlere og producenter gør det lettere at komme i gang med at bruge produkterne samt at finde den rigtige opsætning.

»Jeg tror ikke, at returneringsproblemerne er et resultat af en slap retur-politik hos forhandlerne, eller at kunderne benytter sig af muligheden for at returnere,« siger Steger til PC World.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere