Oracle Danmark tilbage i plus

Software-producenten Oracle har forbedret resultatet kraftigt i 05/06 i forhold til det foregående regnskabsår. Samtidig har virksomheden hyret omkring 25 nye medarbejdere.

Oracle Danmark har haft en solid fremgang i over det sidste år. Det viser virksomhedens netop offentliggjorte regnskab. Omsætningen i Oracle er steget med 19 procent, mens overskuddet endte på 8,0 millioner kroner. I det foregående finansår kom Oracle ud med et underskud på 1,3 millioner kroner.

Ifølge Oracles egne oplysninger har virksomheden mærket en tydelig øget efterspørgsel på virksomhedens produkter. Det har betydet flere nyansættelser hos Oracle Danmark, så arbejdsstyrken er blevet forøget med cirka 10 procent, så man i dag er 263 ansatte.

»Vi står stærkt i det danske marked, hvor vi vinder markedsandele fra vores konkurrenter,« siger adm. direktør Stig Jørgensen hos Oracle Danmark.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura