Advicecom vil være nordisk

Softwaredistributør får hul igennem til B2B-forhandlere, og sigter efter det nordiske marked.

Efter to år med underskud, ser fremtiden lys ud for softwaredistributøren Advicecom. I regnskabsåret, der sluttede med udgangen af september 2007, fik Advicecom et underskud før skat på 436.000 kroner ud af en omsætning på kun 2,7 millioner kroner. På trods af de første to års underskud er der ingen sure miner hos Leif Jensen.

»Det var svært de første to år, men jeg er rigtig stolt af regnskabet,« siger Leif Jensen.

Han fortæller, at han i øjeblikket har 300 forhandlere, heraf 15 forhandlere i Norge, Sverige og Finland. De 15 nordiske forhandlere skal gerne vokse til 100 i løbet af de næste seks måneder.

Han startede Advicecom i 2005 med en håndfuld agenturer fra det hedengangne Swan Distribution og er, både dengang og nu, eneejer af firmaet. Kun fem måneder inde i det nuværende årsregnskab har han solgt for 3,5 millioner kroner siden oktober, og Leif Jensen fortæller, at han vil omsætte for mellem otte og ti millioner kroner i år, især fra B2B-forhandlere. Succesen skyldes blandt andet licenstjek, software asset management, hvor Advicecom sammen med en forhandler ser på erhvervskunders softwarelicenser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse