Manglen på it-folk bliver værre

I år 2025 vil der mangle der 8.000 it-folk i Danmark. I dag mangler der »kun« 5.000. ITEK og IT Branchen advarer mod for få nyuddannede.

Mens der i dag »kun« mangler 5.000 it-medarbejdere, advarer brancheorganisationerne ITEK og IT Branchen om, at arbejdsmarkedet i fremtiden bliver endnu mere anspændt. Organisationerne anslår, at der vil være 8.000 ubesatte it-stillinger. Det skriver Berlingske Tidende i dag.

ITEK og IT Branchen har i en ny rapport redegjort for, at antallet af nyuddannede med en langvarig IT-uddannelse er alt for lille, med 1.000-1.300 nye hoveder hvert år.

Den nuværende produktion af højtuddannede vil medføre, at den samlede pulje af it-folk vil vokse fra 55.000 til 68.000 frem til 2025. Men det er ikke nok. I Berlingske Tidende efterlyser branchedirektør i ITEK under Dansk Industri, Tom Togsverd en charmeoffensiv overfor de unge.

»Vi skal have flere unge til at vælge IT-erhvervet. Derfor skal virksomhederne blive bedre til at fortælle, at IT-jobs også er for de kreative, fantasifulde og mangfoldige«, siger Tom Togsverd.

Det er ikke kun i den kloge ende af it-jobmarkedet, at de mangler folk. Også medarbejdere med en kort og mellemlang uddannelse vil være efterspurgt. Det er dog de højtuddannede, der vil være størst mangel på.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere