It-forhandler modtager Vanførefondens opmuntringspris

Jørgen Knudsen, født spastiker, er direktør og ejer af den jyske forhandler Asgaard Online, og har modtaget Vanførefondens opmuntringspris 2005 for blandt andet at have startet egen virksomhed og give andre med handicap optimisme.

»Det er en påskønnelse, at der bliver lagt mærke til hvad man går og laver,« siger Jørgen Knudsen direktør i Asgaard Online.

Han er netop blevet tildelt Vanførefondens opmuntringspris. En pris der gives til en person, der har gjort en uegennyttig og bemærkelsesværdig indsats for at lette dagligdagen for fysisk handicappede.

I 13 år har han ejet og drevet Asgaard Online, en forhandler i skive, til trods for han er spastisk lammet og derfor bruger el-kørestol, som styres med hagen.

»Det er klart, at jeg ikke kan gøre tingene så hurtigt som andre, men det må jeg så kompensere for på andre måder. Det gør det lidt mere besværligt,« siger Jørgen Knudsen, der mener Asgaard Online i øjeblikket går udmærket, selvom it-branchen er både op og ned.

Asgaard Online står blandt andet bag WinTor light, et specialt udviklet stykke software for Kiropraktorer. Herudover udfører Asgaard Online også professionelle programmeringsopgaver og tilbyder Installation, support og vedligeholdelse af NAVISIONS C5 økonomistyringssystemer. Der er tre fastansatte i firmaet.

Som begrundelse for Jørgen Knudsens skal have opmuntringsprisen, skriver Vanførefonden:

»...for energisk og engageret at gennemføre en uddannelse, starte egen virksomhed, deltage i organisationsarbejde og give andre med handicap optimisme.«

Sammen med æren følger 25.000 kroner.

Læses lige nu

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse