Krav om lavere pris på prisagenterne

Med ankomsten af Dinpris til Danmark øges prisagenternes kamp om kunderne. Nu skal prisen for at være tilmeldt sættes ned, siger onlineformand.

Eskild Jensen, formand for Foreningen af Online IT Forhandlere, FOIF vil nu have sine medlemmer til at presse edbpriser.dk, så forhandlerene skal betale mindre for at være registreret på deres prisagent. Han syntes, at edbpriser selv skal opleve, hvordan det er at være presset på prisen.

»Vores medlemmer er underlagt et prispres hver dag, når de sælger på edbpriser.dk. Mine medlemmer bør undersøge, om prisen for at være på edbpriser.dk kan blive sat ned,« siger Eskild Jensen, FOIF.

Med norske Dinpris' entre er der ved at blive trangt på det danske marked. Foruden edbpriser.dk, der tilbyder it-produkter, er Dinpris og Kelkoo kommet til med brede prisagenter, der sælger alt mellem himmel og jord i et virtuelt storcenter.

Eskild Jensen fra FOIF glæder sig over, at der nu kommer mere konkurrence til edbpriser.dk. De har hidtil domineret markedet, siger han.

»Alle kender edbpriser.dk, der har en stærk position,« siger Eskild Jensen.

Han fortæller, at de fleste onlinebutikker, der handler med it, får deres kunder fra edbpriser - i modsætning til Kelkoo. Han regner med, at edbpriser.dk forsat vil have en god stilling på det danske marked, især for it-entusiaster, der er meget interesseret i it.

I øjeblikket betaler butikkerne 420 kr. hver måned for at være tilmeldt edbpriser.dk samt 0-25 øre pr. tilmeldt vare pr. dag.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS