Distributøren Actebis skal optræde mere aggressivt, udtaler den nye koncernchef Joe Hemani til det tyske Computer Reseller News. Desuden skal distributøren, som er et tysk selskab, rette sig stærkere ud imod Europa.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hemanis køb af Actebis er dog endnu ikke afsluttet. Forhandlingerne med ejeren Otto Versand-gruppen er stadig i gang, men de forventes afsluttet i løbet af kort tid.
Hvad der konkret ligger bag disse hensigtserklæringer fremgår derfor ikke af Hemanis udtalelser til det tyske forhandlerblad, som tidligere har fremført formodninger om et tæt parløb med leverandøren HP.