Getmoresag skaber frustration

Varestrømmen til onlineforhandleren Getmore via både danske og udenlandske selskaber fortsætter tilsyneladende. Det skaber frustration i den danske kanal.

Sagen om millionsvindelen med momsbetalinger i forhandlerne Multimedia World og det tidligere Getmore A/S skaber frustration i it-kanalen. I en række it-producenters danske afdelinger har sagen sat fokus på, at it-producenterne sælger varer ind til det danske marked udenom deres egne nationale salgsorganisationer.

En nordisk regionschef fra en større producent bekræfter, at man i et stykke tid har kigget nærmere på Getmores indkøbsmønster.

»Vi ved at der kommer varer ind på det danske marked fra Østeuropa og Tyskland,« siger direktøren, der ønsker at være anonym.

En tidligere dansk landechef for en producent fortæller, at man i en lang periode har haft Getmore i kikkerten, fordi forhandleren købte varer i udlandet - uden for EU - somikke levede op til de europæiske standarder.

»På grund af deres egne høje salgsmål overstopper producenterne deres egen kanal med produkter. Så står varerne og brænder på lagerhylderne, og så er det fristende at sælge varer ind på andre markeder,« siger kilden, der som sine kolleger ønsker at være anonym.

En nuværende dansk landechef bekræfter, at hans kolleger i andre lande, der har svært ved at holde omsætningsmålene, sælger varer ind på det danske marked. Det giver forhandlere som Getmore mulighed for – med mere eller mindre reelle hensigter - at købe varerne billigt, og det sker endda ofte via autoriserede distributører.

Varer fra Ingram Micro i Tyskland

Den pågældende peger på et konkret eksempel, hvor Ingram Micro i Tyskland så sent som i dette forår har solgt varer til Danmark via det cypriotiske skuffeselskab Fameclass Assets Ltd.

»Dybest set er vi ikke interesserede i at Getmore opererer ret meget længere på det danske marked, når de ikke følger spillereglerne,«
lyder det fra den danske landechef.

CRN kunne sidste år dokumentere, at netop selskabet Fameclass Assets Ltd. på Cypern blev brugt som mellemstation for indkøb af varer til Getmore. I mellemtiden er Getmores aktiviteter blevet solgt til en pakistansk forretningsmand, Adeel Younas, og aktiviteterne videreføres nu i et nyt selskab med navnet Getmore Aps. Men fortidens indkøbsmønster fortsætter altså tilsyneladende uændret.

Getmores direktør Steen Mortensen ønsker ikke at kommentere udtalelserne fra producenterne.

En producentkilde retter også søgelyset mod de distributører, som gennem længere tid har leveret varer til Getmore.

»De må have undret sig over, hvordan Getmore kunne sælge varer uden at tjene penge,« siger kilden.

Allerede sidste sommer meddelte en distributør som Rosenmeier, at man afbrød samarbejdet med Getmore.

Blandt Getmores konkurrenter på onlinemarkedet er der tilsvarende frustration over, at myndighederne endnu ikke har formået at få afsluttet momssagen.

Hos Kammeradvokaten, som på vegne af Skat står for udredningen af momssagen mod Getmore og Multimedia World, ønsker advokat Boris Frederiksen ikke at kommentere CRNs oplysninger, ligesom han heller ikke ønsker at gå i detaljer om de undersøgelser, der er i gang i sagen.

Heller ikke i Københavns Politis afdeling for økonomisk kriminalitet har kommentarer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job