Komplett afviser at købe konkurrenter

Skandinaviens store webshop, Komplett, satser på organisk vækst fremfor opkøb. Integration af konkurrenter tager tid og energi og med en årlig omsætning på fire milliarder kroner er Komplett stor nok i sig selv, siger direktøren.

Den norske onlineforhandler Komplett afviser, at de er interesserede i flere opkøb. I modsætning til Proshop lyder det fra Komplett, at de »ikke er aktuelle købere« til andre virksomheder. Det siger administrerende direktør i den danske del af den skandinaviske onlinegigant, Ole Sauer til crn.dk

Direktør Søren Bach fra Proshops medejer, Elbodan, sagde i går i dagbladet Børsen, at han satser på yderligere opkøb allerede i år og vil nå en onlineomsætning på en halv milliard kroner i 2009.

Men Komplett vil ikke købe sig til vækst, siger Ole Sauer. Den norske onlinejætte købte sidste år norske MPX og svenske InWarehouse, og Komplett har i de seneste 12 måneder haft en omsætning på fire milliarder DKK. Det gør dem til en af de største nordiske it-forhandlere og dermed er Komplett stor nok i sig selv.

»Vi har købt os til en stærk position på det skandinaviske marked og vil ikke købe os til flere kunder,« siger Ole Sauer.

Den store omsætning giver Komplett en stor indkøbsmagt og køb af en konkurrent vil ikke øge deres indkøb væsentlig, hævder han.

»De andre onlineforhandlere har ikke en omsætning, der er værd at tale om. For et stort selskab som Komplett er det ikke lønsomt at købe en lille forhandlet for at integrere den i vores system,« siger Ole Sauer.

Proshop købte denne sommer både konkurenterne SHG og PRC Data og de to opkøb stiller, ifølge Elbodandirektøren, krav til Proshops organisationens evne til at »fordøje« de nye virksomheder.

Og det kan tage opmærksomheden fra den daglige drift, siger Komplett-direktøren. Det er hans opfattelse, at det tager tid, mens man arbejder på at få synergierne frem mellem sit eget selskab og den virksomhed man har købt.

»Når man har købt et selskab er udfordringen at holde omsætningen oppe,« lyder det fra Ole Sauer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS