LTE/4G-licenser skæpper statskassen med en milliard

De fire teleselskaber, der bød på 4g-licenser slap billigere, end da licenserne til 3G var under hammeren. Videnskabsminister er tilfreds med resultatet.

Samlet set måtte de fire teleselskaber, der bød ind på LTE-licenserne - også kaldet 4G-nettet - punge ud med lidt over en milliard kroner for licenserne, der giver dem adgang til, at kunne tilbyde deres kunder lynhurtigt mobilt internet med store nok båndbredder til både at spille og se film på mobilen.

Den samlede indtægt til staten er helt præcist 1.009.089.000 kroner.

"Jeg er meget tilfreds med resultatet af auktionen. Det viser, at mobilselskaberne har meget store forventninger til de fremtidige og lynhurtige bredbåndstjenester eller 4G, som frekvenserne kan bruges til," siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Prisen for LTE-licenserne er væsentligt lavere end for UMTS-licenserne, der for ni år siden banede vejen for 3G-nettene og de efterhånden velkendte dongles-opkoblinger i Danmark. Dengang måtte de fire selskaber, TDC, Telia, Orange og teleselskabet 3, betale knap en milliard for hver licens, altså næsten fire milliarder i alt.

"3" betaler mindre
Auktionen begyndte den 21. april og omfatter 205 MHz i frekvensbåndene 2500-2690 og 2010-2025 MHz.

De fire eksisterende mobiloperatører Hi3G, TDC, Telenor og Telia har deltaget i auktionen. TDC, Telenor og Telia har alle fået en frekvenstilladelse på 2x20 MHz blandt de mest eftertragtede frekvenser. Selskabet Hi3G har fået en tilladelse på det halve i den eftertragtede del af frekvenserne, nemlig 2x10 MHz, men slipper til gengæld væsentligt billigere.

Teleselskaberne kan også bruge 2,5 GHz frekvensbåndet til eksempelvis andre lynhurtige bredbåndsteknologier end LTE, for eksempel WiMAX-tjenester.

Flere af mobilselskaberne har meldt ud, at de er klar med de nye tjenester allerede i 2011, og at de vil begynde etableringen af de nye net, så snart de har fået frekvenstilladelserne i starten af juni 2010. Allerede i dag vil TDC foretage den første test af LTE-nettet.

Teknologien afhænger i høj grad også af, at der er udstyr, som kunderne kan bruge. Først i andet halvår af i år forventes det, at der er dongles til mobilt internet på LTE, der også samtidig kan lave fall back på 3G-nettet. Der forventes at gå endnu længere tid, før markedet byder på ry bredt udvalg af mobiltelefoner, der kan gå på 4G-nettet.

Videnskabsministeren er glad for teleselskabernes interesse for den nye teknologi.

"Jeg glæder mig over, at de danske mobilselskaber er så stærkt engageret i at kunne holde Danmark i front, når det gælder udbuddet af nye højhastighedstjenester," siger Charlotte Sahl-Madsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo