Gigabyte svindlet for fem millioner dollar

Ansat lokkede bank til at kautionere for lån. Nu er pengene tabt og Gigabyte på jagt efter de tabte millioner.

Ledelsen i Taiwanselskabet Gigabyte må være mere en almindelig vrede på den tidligere fabrikschef i kinesiske Ningbo. Fabrikschefen, Chang Chaosong, satte nemlig Gigabyte på som kautionist for et lån. Dermed ville Gigabyte Technology stå som ansvarlig, hvis gælden ikke blev indfriet.

Problemet er bare, at Gigabyte aldrig blev spurgt om selskabet ville godkende lånet. Nu er lånet tabt og pengene væk, og Gigabyte må betale fem millioner dollar til banken.

Gigabyte har skilt sig af med den svindlende fabrikschef og virksomheden, der laver motherboards, skærmkort og andre it-komponenter, strammer nu op på deres interne arbejdsgange og er ved at undersøge, hvor pengene er blevet af.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS