Dansk C++ opfinder får fornem pris

Den danske opfinder af programmeringssproget C++, Bjarne Stroustrup, får pris fra Århus Universitet.

Århus Universitet uddeler sin forskningspris fredag til otte videnskabsfolk. En af dem er Bjarne Stroustrup, der i dag er professor i datalogi ved Texas A&M University. Den danske programmeringspioner er nok bedst kendt som manden bag sproget C++.

Bjarne Stroustrup introducerede C++ i midten af 1980’erne. C++ forsimplede interaktion mellem maskine og menneske og udgør en væsentlig del af grunden til, at objekt-orienteret programmering i dag er det mest anvendte princip til programmering og softwareudvikling.

Hans bog ”The C++ Programming Language” er oversat til 19 sprog og er det mest læste værk inden for feltet.

Ved en ceremoni i dag på Århus Universitet uddeles Rigmor og Carl Holst-Knudsens Videnskabspris til Bjarne Stroustrup og en anden dansk forsker, professor Poul Nissen, der belønnes for sin banebrydende celleforskning.

Desuden uddeles Århus Universitets Forskningsfonds ph.d.-priser til seks nyuddannede forskere.

En af de seks prismodtagere, Evelyne Beatrix Cleff, har i sin ph.d.-afhandling undersøgt markedet for sms-reklamer for at se, hvorvidt europæiske og amerikanske forbrugere i tilstrækkelig grad er beskyttet mod sms-spam. I afhandlingen giver hun en række forslag til, hvordan man kan forbedre lovgivningen ved at kombinere selvregulering, lovgivning og teknologiske muligheder.

En anden prismodtager, Uffe Schjødt, arbejder med neurologisk religionsvidenskab og har i forbindelse med sin ph.d.-afhandling udført hjernescanninger af religiøst troende mennesker. Resultaterne viser, at kristne – når de beder til Gud – aktiverer områder i hjernen, som normalt kun bliver aktiveret, når vi kommunikerer med andre mennesker.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job