Microsoft: Office 365 er det nye BPOS

Forhandlere får ifølge Microsoft adgang til helt nye kundegrupper, når afløseren for BPOS - den cloudbaserede Office 365 - efter nytår lanceres i en dansk version.

Artikel top billede

Microsofts cloudbaserede kontorpakke BPOS skifter navn til Office 365 og bliver udvidet med blandt andet Sharepoint og Exchange. Navneskiftet sker ifølge produktchef for BPOS, Aaren Ekelund i løbet af første halvår af 2011.

Tidligere i denne uge præsenterede Microsoft Office 365 i en betaversion, og ambitionen er at give forhandlere og især kunder en mere fleksibel udgave af den eksisterende BPOS-løsning, som har været på markedet i godt halvandet år. Men en dansk version ligger flere måneder ude i fremtiden, siger Aaren Ekelund til CRN.

»Office 365 er det navn vi har valgt at give barnet, selvom der reelt er tale om den nye version af BPOS. En af forskellene er, at vi nu tilbyder forskellige versioner, som bliver tilgængelig helt ned til enkeltbrugerversioner,« siger Aaren Ekelund.

Han fremhæver, at kunderne i Office 365 får langt flere valgmuligheder i forhold til, hvor stor en del af den samlede pakke, man vil have. Det giver også større muligheder for forhandlere, som vil sælge kontorsoftware i cloud-udgaven til deres kunder.

»Vi tror på, at der på grund af de langt større frihedsgrader er rigtig meget forretning i det for vores partnere sammenlignet med de nuværende on premise-løsninger. For infrastruktur-partnere giver Office 365 adgang til en helt ny kundegrupper, fordi man kan gå helt ned på enkeltbrugerniveau modsat det nuværende BPOS, som kræver at kunden tilmelder minimum fem brugere. Og løsningspartnere behøver ikke længere at tænke på infrastruktursiden, fordi det nu kan lægges ud i skyen,« siger Aaren Ekelund.

Kunder, der vælger at lægge deres softwareløsnigner ud i skyen skal fremover betale et fast abonnement til Microsoft. De forhandlere, der sætter løsningerne op får til gengæld et fast fee, som i det første år ligger på 12 procent af abonnementsprisen. I efterfølgende år falder afregningen til forhandlerne til seks procent af abonnementsprisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse