Humac ny storspiller på Apple-markedet

Officeline bliver nu fusioneret ind i islandskejede Humac med det resultat, at Humac bliver totalt dominerende på det danske Apple-marked. Selv hævder Humac at sidde på 50 procent af markedet.

For en pris på 118 millioner kroner er norske Officeline endelig solgt til det islandske it-hus Öflun HF. Officeline bliver nu fusioneret ind i Öfluns Apple-kæde Humac. I Danmark får Humac en markedsandel tæt på 50 procent.

»I Danmark satser vi på at forøge vores omsætning med over 50 procent i løbet af de næste to år. Medarbejderstaben kommer til at vokse med minimum 25 procent,« proklamerer Jerrik Bagger Sørensen, adm. direktør for den danske del af det nye selskab.

Humac har seks privat-rettede Apple-forretninger under Humac-navnet og tre erhversrettede Apple-centre, der fremover arbejder under navnet Humac Pro.

Humac og Officeline havde i 2005 - før fusionen - en samlet dansk omsætning på 155 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect