Netkoncept sælger ip-telefoniforretningen fra

Med frasalget af Avaya-forretningen til Acxess og 3PAS er Netkoncept Advisors skåret til, siger koncerndirektør Jesper Weng.

Som en konsekvens af, ikke at være blandt de tre markedsledende indenfor IP-telfoni, har Netkoncept Advisors solgt selskabets Avaya-forrretning til Axcess og 3PAS. Det er andet frasalg indenfor kort tid. I januar blev softwareforretningen solgt til A Gain.

»Vi er ikke bange for at foretage fravalg for at få fokus på vores andre områder. De to seneste frasalg er en konsekvens af, at vi vil bygge kompetence op omkring de områder, hvor vi er blandt de tre markedslende. Når man fokuserer, så vælger man også fra,« siger Jesper Weng, der er direktør for Netkoncept Advisors.

Han påpeger at de to frasalg er implementering af den strategi Netkoncept lagde frem, da selskabet 1. juli sidste år delte Netkoncept op i tre selskaber, med hver deres fokusområde.

Det er de to konsulentselskaber Axcess og 3PAs, der overtager ip-telfoniforretningen og dermed en række medarbejdere fra Netkoncept.

»Netkoncepts IP telefoni aktivitet er et perfekt supplement til Axcess's fokus område inden for IP telefoni. Med fokus på Cisco og Avaya, vil dette falde naturligt ind i vores kompetence team,« udtaler Acxess-direktør Stig Abildsø i forbindelse med handlen.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job