Azlan får monopol på Cisco-uddannelse

(2002-09-19) Azlan har opkøbt Horizon Technology Services og får dermed monopol på Cisco-certificerede uddannelser i Danmark. Det betyder, at Azlans medspillere inden for distribution må sende deres kunder til konkurrenten for den livsnødvendige uddannelse og certificering. Et scenarium der naturligvis passer Azlan meget bedre end konkurrenterne.

Opkøbet er det første synlige skridt i en strategi om at blive den dominerende europæiske distributør af viden og produkter inden for IT-netværk, oplyses det.

IT-analytikeren Edward O'Hara opfatter Azlans strategi således:
»IT-undervisning er vokset mellem 10 og 18 procent om året de sidste 10 år, og der er intet, der tyder på, at den vækstrate vil stoppe til trods for IT-branchens nylige problemer. Hertil kommer hele e-learningmarkedet. Azlan ser rigtigt ved at betragte uddannelsesmarkedet som et strategisk marked. Jeg bryder mig ikke om monopoler, men når en så stor spiller sætter fuld vægt bag ordene, giver det branchen et professionelt løft, der vil resultere i, at brugerne får et bedre produkt.«

Azlans beslutning om opkøb inden for den trængte og i øjeblikket ikke voldsomt lønsomme uddannelsesmarked bygger på en opfattelse af, at viden vil være den virkelige værdiskaber i fremtidens netværk.

»Det er ikke så meget selve produktet, som viden om, hvor man kan anvende det, der bliver kernen i netværksverdenen fremover. Selv om uddannelsesmarkedet er stagneret, er det mere et tegn på effekterne af recession end på det reelle behov i markedet.
Vi har heldigvis den finansielle styrke til at følge vores strategi og fokusere langsigtet. Vi skal ikke være broadlinedistributør, men vil i stedet fokusere på nøgleteknologier, produkter og ikke mindst marked- og teknologikendskabet,« udtaler Azlans nye direktør Peter Odgaard-Jensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job