Nike og iPod hjælper indbrudstyve

Pas på med at løbe for langt væk fra huset, hvis du bruger Nikes specielle løbesko sammen med din iPod. Teknikken sladrer om dit løbemønster og er en perfekt guide for indbrudstyve.

I sommer lancerede Apple og Nike et samarbejde, som gør det lettere at holde styr på løberunder ved hjælp af en iPod. Men løb ikke for langt væk. Tyveknægte kan nemlig bruge teknikken til at holde styr på dig.

For nu viser det sig, at det kan være den perfekte julegave for indbrudstyven. De stærke signaler som Nike-skoen udsender til iPode'en kan ifølge den norske it-avis digi.no modtages fra 18 meters afstand.

Selv om signalerne ikke identificerer de aktuelle jogginsko, kan det ifølge forskerne ved hjælp af strategisk placerede rfid-modtagere kortlægge løberens rute og vaner. Dermed kan kriminelle i værste fald planlægge og time deres indbrud.

Hverken Apple eller Nike udtalt sig om sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S