HP blæser til kamp mod stress

It-giganten HP går nu ind i et storstilet projekt, der skal hjælpe danske virksomheder i kampen mod stress.

Danskernes arbejde har udviklet sig fra at være forholdsvist enkelt med faste arbejdstider til at bestå af komplekse arbejdsprocesser med større fleksibilitet. Det betyder spændende jobs med store frihedsgrader, men konsekvensen er også, at flere danskere oplever nye typer af stress. It-giganten HP er nu gået sammen med industrivirksomheden Foss i et større projekt, der skal indsamle systematisk viden om de faktorer, der fører til stress.

Projektet, der har modtaget støtte fra EU's socialfond, sigter mod udviklingen af konkrete værktøjer til bekæmpelse og håndtering af stress, som kan bruges af alle danske virksomheder.

»Vi er gået ind i projektet, fordi vi har en klar holdning til stress. Vi vil være en virksomhed med et arbejdsmiljø, der opbygger og udvikler medarbejdernes selvværd, ikke nedbryder det,« siger Walter Thygesen, adm. direktør for HP.

Ifølge Arbejdsmiljøinstituttet er 30-40 pct. af danskernes stress arbejdsrelateret. Resten handler blandt andet om store krav til privat- og fritidslivet. Det anslås at mere end hver tiende dansker kan betegnes som kronisk stresset. Det kan aflæses direkte på sygefraværet, hvor op mod 35.000 danskere er sygemeldte hver dag på grund af stress.

»Nøglen til succes både på det lokale og det globale marked er dygtige og engagerede medarbejdere, og dem har vi. Som ledelse er det imidlertid vores ansvar at give medarbejderne redskaber, som kan sikre, at engagementet ikke tager overhånd og klemmer familie, venner og fritidsaktiviteter. Når det sker, belaster det både medarbejderen og virksomheden. Vi har brug for hele og tilfredse medarbejdere, der har overskuddet til at tænke innovativt, og derfor arbejder vi hele tiden på nye stressreducerende initiativer,« siger Walther Thygesen.

Hos Foss påpeger adm. direktør Peter Foss, at innovation er nøglen til succes på det globale marked - og stressede medarbejdere får ikke nye ideer.

»98 pct. af Foss' omsætning henter vi på konkurrenceudsatte eksportmarkeder. Måden vi kan holde os i front på, er dybest set ved at være bedst til innovation forstået i bredeste forstånd. Men der kommer ikke mange kreative tanker ud af et stresset hoved. Blandt andet derfor bruger vi i Foss flere kræfter på at forebygge stress," siger Peter Foss.

Det er frivilligt for medarbejderne i de to virksomheder, om de ønsker at deltage i projektet, men målet er at 300 ansatte fra HP og 150 fra Foss kommer med. De kan vælge mellem et kort indsigtsseminar, hvor der udfyldes en anonym balanceprofil, og et mere omfattende »under huden« seminar, der består af et forløb med coaching og halvdagsseminarer.

Stressprojektet afsluttes i april 2007 og afrundes med en konference, hvor erfaringerne fra projektet skal videreformidles.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura